Jak jistě víte 16. února 2018 vyšla upravená pravidla požárního sportu. Ještě je potřeba je schválit ale jelikož jsou vydané i testové otázky pro rozhodčí bude to asi už jen formální záležitost. Zaměřím se především na disciplínu požárního útoku, který se týká nejvíce mančaftů.
Začneme u výstroje závodníků. Celé družstvo by mělo mít jednotnou ústroj, pracovní stejnokroj, kombinéza, tričko s krátkým nebo dlouhým rukávem, vždy musí být dlouhé nohavice a nemusí být ponožky. Přilby při provedení požárního útoku musí být stejného typu a stejné barvy. Na přilbě nesmí být kromě polepů žádný jiný předmět (např. držák na kameru).
Nikde jsem se nedočetl jestli při ulitém startu může rozhodčí vrátit družstvo a opakovat start nebo jako je to v atletice na jeden pokus. V tomto případě by startér musel dávat jednotné a stejné povely, bohužel někdy ani nevíte po kterém slovu padne startovní výstřel.
Na koši už není neplatným pokusem pád koše do kádě s vodou. Košař může koš vylovit a mimo nádrž našroubovat. I když je to značná ztráta v případě potřeby platného pokusu pro tým alespoň možnost dokončení pokusu.
Asi největším problémem pro více družstev bude příprava hadic na platě. Mezi ozuby spojek musí být mezera minimálně 5 mm, takže když se rozhodčí podívá mezi spojky měl by vidět až do západního Německa. Další dost výrazná úprava nastává u spojek, každý si je upravoval aby se lépe zapojovaly. Teď už žádné frézování nebude, šířka otvoru pro ozub protispojky u hadice ,,C“ je 27
mm a hadice ,,B“ 35 mm a to je míra kterou dodává výrobce. Na platě ani na mašině nesmí být použity různé zarážky nebo podpěry mimo nářadí, které tam patří. Stále platí míry 113 mm, 79 mm, 19 m.
V průběhu přípravy na startovním platě se dříve mašina nesměla nastartovat a nyní i při startu s mašinou v klidu si můžete vyzkoušet její funkčnost a není to neplatný pokus.
Další výrazná změna je u snajprů. Žádný člen družstva nesmí překročit nástřikovou čáru v průběhu požárního útoku, i případě šlápnutí kteréhokoliv člena družstva na nástřikovou čáru se počítá útok jako neplatný pokus.
Nakonec jsem si nechal přetlakový ventil. Když pořádáte hasičskou soutěž, která je pojištěna a v propozicích máte napsáno ,,s přetlakovým ventilem“ musí mít ventil plombu s tím, že je kalibrován. Kalibrace něco stojí a na soutěž potřebujete minimálně jeden náhradní ventil což jsou další peníze a starosti s kalibrací. Kdyby došlo ke zranění a nebyl by kalibrovaný přetlakáč tak s pojišťovnou není žádná řeč. Když si ale napíšete do propozic soutěže, že požární útok bude ,,bez přetlakového ventilu“ a něco by se náhodou stalo tak pojišťovna musí plnit svoje povinnosti. Osobně si myslím, že druhá možnost je jednodušší.
Chtěl jsem upozornit jenom největší změny a přesné pravidla si může každý prozkoumat na hasičských stránkách. A s pozdravem co není zakázáno to je povoleno přeji úspěšnou sezónu 2018.